13th NEW YORK METROPOLITAN BACKGAMMON OPEN

13th NEW YORK METROPOLITAN BACKGAMMON OPENT, January 9-12, 2020; Jersey City, New Jersey – Results from chicagopoint.com

Saba-2014 sm
CHAMPIONSHIP (100+40 rebuys): 1-Saba Bejanishvili (GA), 2-Ron Rubin (CA), 3/4-Matt Reklaitis (MA) / Arkadiy Tsinis (FL); 1C-Peter Naguib (Germany), 2C-Alan Grunwald (NJ), 3C/4C-John Klein (MD) / Ed O’Laughlin (VA); 1LC-Roberto Litzenberger (VA), 2LC-Gary Bauer (NJ).
INTERMEDIATE (77+31 rebuys): 1-Robert Loveless (Canada), 2-Sharooz Moreh (NY), 3/4-P.J. Macali (OH) / Tara Mendicino (TX); 1C-Daniel Adler (NY), 2C-Murat Kemahlioglu (NY), 3C/4C-Scott Douglas (Canada) / Tom Rebelo (Douglas); 1LC-Rick Wolf (FL), 2LC-Aurélien Cardoso (France).
ADVANCED BEGINNER (51): 1-Kai Demler (NY), 2-Lisa Pelaez (NY); 1C-Ralph D’Onofrio (NY), 2C-Jonathan Berkowitz (NY); 1LC-Andrew Swanson (NJ), 2LC-Nick Paleos (NY).
BEGINNER (26): 1-Jordan McCollom (CT), 2-José Ward (NJ); 1C-Jamie Rosen (NJ), 2C-Makoto Nozaki (NY); 1LC-Jayne Herrick (NY), 2LC-Sheryl Glenn.
SUPER JACKPOT (24): 1-Arkadiy Tsinis (FL), 2-Blake Fleetwood (NY), 3-Atakhan Ismailov (NY).
LIBERTY CUP MASTERS (32): 1-Ioannis Rizos (NY), 2-Michael Neagu (Canada), 3/4-Kent Goulding (MD) / Ed O’Laughlin (VA).
LIMITED JACKPOT (48): 1-Rory Pascar (IL), 2/3-Igor Baburov (NY) / Joe Freedman (NM), 4/6-Felix Goykhman (NJ) / Irina Litzenberger (VA) / Howard Markowitz (NV).
USBGF NATIONAL CHAMPIONSHIP (2): 1-Eli Karp [West Champion] (LA), 2-Jack Edelson [East Champion] (MN).
USBGF 2-POINT MINI-MATCH: Final Four split: Gary Kallos (Canada) / Ed O’Laughlin (VA) / Phil Simborg (FL) / Nick Paleos (NY) or Andrew Swanson (NJ).
NEW YORK DOUBLES (32 teams): 1-Ghazi Al-Kinani (VA) & John Klein (MD), 2-David Brown (England) & Trudi Seely (England).
NEW YORK DOUBLES OVERFLOW (16 teams): 1-George Garami (FL) & Rick Wolf (FL), 2-Kent Goulding (MD) & Mike Senkiewicz (NY).
YOUNG & RESTLESS (48): Semifinals: Robert Caldwell (Canada) vs. Gary Koscielny (FL), Jay Karns (NY) vs. Howard Linnemann (NY), 3/6-Kristi Christman (WA) / Cary Hoarty (OH) / Jay Karns (NY) or Howard Linnemann (NY).
SENIORS TOURNAMENT (64): Semifinals: Robert Loveless (Canada) vs. P.J. Macali (OH), 2-Paul Polatov (NY), 3/4-Farhad Forudi (OH) / Robert Loveless (Canada) or P.J. Macali (OH).
SUPER SENIORS TOURNAMENT I (8): 1-Phil Simborg (FL).
SUPER SENIORS TOURNAMENT II (4): 1/2-Carol Joy Cole (MI) / Howard Markowitz (NV).
FTH BOARD TOURNAMENT (16): 1-David Shadi (NJ), 2-Jordan Cohn.
$200 JACKPOT (8): 1-Jim Stutz (CT).
$100 JACKPOT (8): 1-Herb Roman (IL).
$100 JACKPOT (8): 1/2-Steve Nelson (Hong Kong) / Philippe Salnave (FL).
$50 JACKPOT (8): 1-Alexandra Knupfer (Switzerland).
$50 JACKPOT (8): 1-Mark Megalli (NY).
$50 JACKPOT (8): 1-David Tuminaro (NY).
$50 JACKPOT (8): 1-Julian Minwalla (England).
$50 JACKPOT (8): 1/2-Cornel Paltinisanu (Switzerland).
$50 JACKPOT (8): 1/2-Roberto Litzenberger (VA) / Rodney Workman (IL).

Speak Your Mind